Porady

W jaki sposób powinno się mierzyć drewno opałowe / kominkowe.

Metr przestrzenny sześcienny jest typową jednostką miary drewna opałowego (w skrócie mp, 1m x 1m x 1m z pustymi przestrzeniami między walkami drewna). Wałki ułożone są w stosy a przestrzenie między nimi mają różną wielkość. I taki właśnie sposób jest jedyną urzędową jednostką miary dla drewna opałowego / kominkowego.
Bardzo często drewno jest sprzedawane jako już pocięte szczapy wrzucone luzem do pojemnika o objętości jednego metra. Jest to uzasadnione gdyż układanie szczap jest mozolne i mało opłacalne. Należy jednak uważać podczas zakupu drewna opałowego luzem, ponieważ przy tym sposobie mogą wystąpić duże różnice w objętości drewna!

Współczynniki przeliczeniowe z jednego metra przestrzennego szczap (mp)

 

Metr przestrzenny szczap układanych wzdłuż (mp)

Szczapy długości 33cm układane w stos (mp)

Szczapy długości 33 cm luzem (mp)

Buk

1

0,81

1,2

Z tabeli łatwo można wywnioskować, że przy zakupie jednego metra sześciennego przestrzennego szczap (tzw. „metrówki”) i pocięciu go na odcinki o dł. 33 cm oraz ułożeniu w stos, jego objętość zmaleje o ok. 20%. Rozbieżność ta wynika z tego, że przy krótszych odcinkach, przestrzenie między klockami są mniejsze.
Natomiast przy zakupie już gotowego, pociętego drewna należy uważać w jaki sposób jest ono mierzone. Jeżeli jest mierzone luzem (tzw. metry nasypowe) to jeden metr nasypowy pociętych szczap to 0,8 metra przestrzennego sześciennego (tzw. „metrówek”). Przy tym sposobie mierzenia dostajecie Państwo 20% drewna mniej i na to trzeba zwrócić szczególną uwagę!

Jak najlepiej suszyć drewno opałowe / kominkowe.

Aby efektywnie spalać drewno opałowe / kominkowe, emitując przy tym jak najmniej substancji szkodliwych do atmosfery, trzeba je wysuszyć. Proces wysychania można przyspieszyć, jeżeli drewno zostanie pocięte i połupane: dzięki temu zwiększa się powierzchnia drewna mająca kontakt z powietrzem, a czas suszenia się skraca. Czas wysychania drewna zależy miedzy innymi od gatunku drzewa.

  • Topole i drzewa iglaste: 1 rok
  • Lipa, olcha, brzoza: 1,5 roku
  • Buk, grab: 2 lata
  • Dąb: 2,5 – 3 lata

Aby drewno opałowe / kominkowe mogło szybko wysychać ważne jest jego dobre przewietrzenie ze wszystkich stron. Powinno ono być tak ułożone, żeby jego czoła były skierowane na zewnątrz. Poleca się także przykrycie stosu dachem, tak by po wyschnięciu nie nasiąkało wodą. Drewno opałowe / kominkowe nie powinno leżeć bezpośrednio na podłożu, zaleca się suchy piasek, ponieważ łatwo odprowadza wody gruntowe.
Świeżo pocięte drewno nie powinno być składowane w pomieszczeniach zamkniętych np. w piwnicy.

 

Sparta Rzeszów